Поповнення зброярні у Збаразькому замку

22.08.2021 11:05   Опубліковано : Оксана Горобець
Джерело: TeNews

У рамках урочистостей до Дня Незалежності 20 серпня 2021 року у казематах Збаразького замку було відкрито оновлену експозицію зброї. Подія відбулась завдяки плідній співпраці Національного заповідника «Замки Тернопілля» з Музеєм етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (м. Львів), з якого були передані зразки зброї для експонування.

До уваги відвідувачів в новому залі представлено 74 зразки –  пістолі та рушниці XVIII-XIX століття з ударно-кремінними та ударно-капсульними замками.

Вогнепальна зброя з ударно-кремінними замками була винайдена у XVI столітті та поширення у Європі набула у XVII столітті. Запалювання пороху в кременевому замку здійснювалось від іскри, викресаної курком з затиснутим в ньому шматочком кременю, що вдарявся об рифлену сталеву пластину (кресало).

Рушниці саме з такими замками були на озброєнні війська Богдана Хмельницького, яке тримало в облозі Збаразький замок у 1649 році. Гайдамацькі полки під проводом полковника Верлана з кремінними мушкетами в руках захопили замок у 1734 році.

У ХІХ столітті зброю з кремінними замками витісняють рушниці та пістолі з ударно-капсульним механізмом, у якому постріл здійснювався завдяки хімічній вибуховій речовині на основі гримучої ртуті. Винахідником цього типу збройного замка був шотландець Александр Джон Форсайт. Такий механізм був простішим, дешевшим та надійнішим.

На терени України кремінна та капсульна зброя потрапляла з-за кордону або ж виготовлялася у зброярнях Львова чи Києва.

В експозиції серед іншої, представлена зброя, що потрапила у музейні фонди з Гуцульщини, оздоблена вона характерними для цього регіону орнаментами. Таку зброю нерідко виготовляли місцеві майстри вдома. Металеві деталі можна було закупити або ж вилити самотужки. Гуцули були знаними майстрами по обробці деревини, тож приклади зброї несли не лише функціональне, а й декоративне навантаження. Найкращим деревом для виготовлення прикладу був горіх, яблуня, бук, береза або явір.

Читайте також

Тернопіль на фото 1950-х років
Стежками старого Тернополя. Від минулого до сьогодення
Тернопільщина туристична: Язловецький замок у ХІХ ст. (Фото)

Гуцульська зброя завдяки техніці виконання та багатому декоруванню створює окрему групу декоративно-прикладного мистецтва.

Експозиція зброї дає можливість відвідувачам поринути у вир подій, які відбувалися під стінами замку та ознайомитися із ще одними різновидом майстерності народних умільців.

На заході були присутні директор департаменту культури та туризму Тернопільської ОДА Світлана Байталюк, міський голова Збаража Роман Полікровський, полковник ЗСУ, директор Тернопільського професійного коледжу з посиленою військовою та фізичною підготовкою Вадим Ластовицький, краєзнавці, журналісти, збаражани.

Колектив Національного заповідника «Замки Тернопілля» висловлює щиру подяку директору музею етнографії та художнього промислу інституту народознавства НАН України Павлюку Степану Петровичу і колективу закладу за підбір та передачу кращих зразків зброї для експонування у Збаразькому замку.

Наталія Адамович, наукова співробітниця фондового відділу Національного заповідника «Замки Тернопілля»


Читайте більше на TeNews.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: TeNews