Шановні люди, вибачте, що я така молода тут до вас звертаюся (про всяк випадок уточню, «я така молода» це просто відома в широких колах подорожувальників автобусом автошляхами України мовна фігура, а не моя нездатність оцінити свій реальний вік), але нам терміново треба щось робити з інфо гігієною, критичним мисленням і здатністю розрізняти емоційні маніпуляції від справжніх новин.
Нещодавно я помітила як мінімум 2 величезні маніпуляції, які масово розганялися і які обидві покликані переконати українців у тому, що «світ нас не розуміє» і «навколо самі вороги».
Перша: Вирвані з контексту слова Папи Римського Франциска, який, за словами маніпуляторів ніби-то сказав, що українській молоді варто простити росіян. Зізнаюся відверто, я в мене самої пальці свербіли щось про це написати і кудись це поширити, бо ж це обурює, еге ж? Але нічого такого цього разу Папа не говорив. Що було насправді? Він відповідав на питання про те, як навчити дітей прощати і жодного контексту про прощення для росіян там не було. Це можна легко перевірити, переглянувши не голосний заголовок, а знайшовши першоджерело.
Папа Франциск. Фото GettyImages
Друга: Вирвані з контексту слова президента Польщі Андрія Дуди про те, що він ніби-то назвав українців нацією вбивць. Якщо перечитати/переслухати те, що він казав насправді, то стане зрозуміло, що він якраз мав на увазі чи не зовсім протилежне. І знову, зізнаюся чесно, я теж майже повелася на цю провокацію і від репосту мене врятувало те, що на перевірку інформації в мене часу не було, а неперевірену я поширювати не хотіла.
Анджей Дуда та Володимир Зеленський. Фото канцелярії Президента Польщі
А тепер, шановні знатоки, увага — питання: Як гадаєте, це випадково в наше інфополе закинули одразу дві такі маніпуляції в один тиждень? Мінімум дві, бо, підозрюю, що про інші я могла й не чути. І це прямо оте славнозвісне «соупадєніє»? Як то кажуть, узагалі «не думаву».
Памʼятаєте ковід? Коли треба було мити руки 100500 разів на день — чим більше, тим краще, всюди носити маску і постійно дезинфікувати руки? І найголовніше — утримуватись від перебування в людних місцях, тримаючи дистанцію?
Здаєтсья, нам час запровадити, вивчити і беззастережно дотримуватись суворих правил інформаційної гігієни:
1. Перевіряйте джерела.
Не довіряйте першій-ліпшій новині, навіть якщо вона виглядає переконливо. Завжди перевіряйте інформацію у надійних джерелах та шукайте підтвердження з кількох незалежних (надійних) ресурсів. Анонімний телеграм-канал, Тік-Ток профіль чи розкручений ботами профіль ФБ чергового «творця контенту» не є надійним джерелом.
2. Не поширюйте емоційний контент без фактчекінгу.
Якщо новина викликає сильні емоції — шок, страх, злість — це сигнал зупинитися й перевірити її правдивість. Маніпулятори часто використовують емоції для поширення фейків.
3. Фільтруйте інформаційний потік.
Регулярно аналізуйте, скільки контенту ви споживаєте і з яких джерел. Відписуйтесь від токсичних ресурсів, уникайте інформаційного перевантаження та свідомо обирайте, що читати і дивитися. Повірте, достатньо черпати новини з максимум 3 надійних джерел, щоб бути в курсі. Не потрібно сотні підписок на мутні канали чи конспірологів у соціальних мережах.
Найкраще, що можна зробити, коли відбувається інформаційна атака, лягти на умовну підлогу і закрити умовну голову руками — тобто, не заходити в мережу, а якщо й заходите, не лайкати і не поширювати нічого, чого ви не можете перевірити достеменно. Повірте, нічого важливого ви не пропустите, навіть якби геть видалили всі соцмережі. Всі важливі новини вас і так знайдуть рано чи пізно.
Словом, тримаймо голови холодними, особливо якщо дуже хочеться закипіти.
Читайте більше на
CvNews.