Степан Куйбіда

Степан Куйбіда

кандидат економічних наук

Ветерани потребують інтеграції в сектор економіки

27.06.2024 14:48   Автор : Степан Куйбіда
Джерело: LvNews

Захисники і Захисниці Львівщини, котрі повернулися з війни і хочуть започаткувати власну справу, можуть розраховувати на фінансову підтримку з обласного бюджету. Це – дофінансування 30% державного гранту, ваучерна підтримка, а також пошук донорів, готових долучатися до розвитку такої підприємницької діяльності. Окрім того, влада Львівщини підтримує волонтерів та виробників регіону, котрі працюють для потреб фронту.

Як отримати співфінансування? Про це у програмі «GOпро» на ТРК «Перший Західний» розповів Степан Куйбіда, директор Департаменту економічної політики Львівської ОВА.

– До кого можуть звертатися по допомогу ветерани, які повертаються з війни і хочуть започаткувати власну справу або продовжити вже розпочату?

– Звертатися у Департамент економічної політики. Цьогоріч ми трохи змінили акценти в обласній програмі конкурентоспроможності. У попередні роки наша увага була прикута до бізнесу та вирішення проблем бізнесу. У 2022-2023 роках Львівщина була форвардом у цьому питанні. Ми були одними з перших в Україні, хто зреалізував реанімаційні програми підтримки бізнесу. Звісно, маємо підтримувати бізнес. Це – наша відповідальність в тилу. Але сьогодні робимо акцент на Захисниках і Захисницях. Після отримання медичної та психоемоційної допомоги, вони потребують інтеграції в реальний сектор економіки. Після участі в бойових діях і виконання бойових завдань їм у таких справах потрібні навчання, фінансова та промоційна підтримка.

Насамперед ми сконцентрувалися на державній програмі. Міністерство економіки України продемонструвало лідерство у цьому питанні. Учасники бойових дій, котрі повернулися з війни, можуть отримати грант з державного бюджету від 250 тис. грн до мільйона гривень. Однак держава завжди вимагає від заявника певного співфінансування. Ми ж, як обласний бюджет, розуміючи, що це співфінансування подекуди складно знайти, пропонуємо ці кошти і дофінансовуємо 30% державного гранту. Така підтримка надається на започаткування власної справи або на її розширення.


– Які документи повинен зібрати переможець державної програми, щоб отримати співфінансування від Департаменту економічної політики Львівської ОВА?

– Немає складних заявок чи бюрократичних елементів. Після спілкування з державою через платформу грантів «єРобота», потрібно звернутися у Львівську ОВА і сказати про свою перемогу за державною програмою.

Окрім того, на сайті Львівської ОВА є вся необхідна інформація, а також перелік контактів спеціалістів департаменту, котрі допоможуть у цій справі.

– Для ведення бізнесу передбачено також ваучерну підтримку. Як вона виглядає на практиці?

– Розуміємо, що ринок послуг також потребує певної підтримки, зокрема це послуги на консалтинг, сертифікацію продукції, участь у виставкових заходах. Захисникам і Захисницям, котрі самотужки ведуть мікробізнес, це може бути складно. Пропонуємо віддати це на аутсорс. Ми з обласного бюджету оплатимо кошти спеціалізованим підприємства, а людина отримає послугу.

Тобто, якщо людині потрібні консалтинг, сертифікація, участь в закордонних виставках чи маркетингові послуги, вона може звернулися у Департамент економічної політики Львівської ОВА, ми надаємо перелік акредитованих компаній, що спеціалізуються на наданні цих послуг, людина самостійно обирає одну із них, отримує послугу, а Департамент економічної політики, коштом обласного бюджету, цю послугу оплачує. Сума нашого ваучеру становить 60-100 тис. грн. Для мікробізнесу це – доволі хороше дофінансування.

Відповідні конкурси вже запущено. Хто ще не встиг скористатися, може зайти на сайт Львівської ОВА, знайти контакти департаменту і в телефонному режимі отримати консультацію.

– Чи вдається залучати до реалізації цих програм донорів?

– Ми активно комунікуємо з донорами, оскільки державний і обласний бюджети можуть вирішити багато, але не все. Надіюся, що в найближчій перспективі отримаємо ще кілька хороших бонусів для бізнесу, започаткованого учасниками АТО і ООС та ветеранами війни.

Для ведення бізнесу інколи потрібні доволі фахові навички. Тож якщо ми говоримо про курси підвищення кваліфікації, про школи підприємництва, донори опрацьовують такі запити. Сподіваюся, отримаємо на них позитивні відповіді.

– Скільки людей у Львівській області скористалися обласною програмою?

– Ми вже отримали перші заявки. Станом на зараз, маємо більше 2 млн грн на ваучерну підтримку і 10 млн грн на гранти. Це – хороший старт. З часом побачимо чи цього достатньо.

– На який саме бізнес найчастіше потребують фінансової підтримки?

– Це – найрізноманітніші запити. До прикладу, у попередні роки був запит від учасників АТО і ООС, які створили власну будівельну бригаду та закупили обладнання. Був учасник, котрий хотів облаштувати студію звукозапису. Ще один із переможців облаштував цех із обробки металу та купив зварювальний апарат.

Програма не обмежує Захисників і Захисниць в їхніх ідеях. Основне, працювати чесно та виконувати всі зобов’язання. Тоді держава буде підтримувати.

– Також областю передбачено допомогу для волонтерів. У чому її суть?

– Хтось це називає допомогою волонтерам. Я називаю допомогою виробникам подвійного призначення. По-перше, будьмо чесними, обсяги гуманітарної допомоги падають. Робота волонтера стає складнішою, бо все важче знаходити нові, креативні способи залучення коштів.

По-друге, за 2022-2024 роки багато місцевих виробників освоїли або освоюють різного роду товари та продукти, що можуть бути корисними на першій лінії. Йдеться не лише про дрони, зброю, РЕБи. У нас є підприємці, які виготовляють димові шашки, гранати, сигнальні міни, підсумки, розгрузки, лазерні указки, шоломи, бронежилети і чимало іншого. Маємо підтримати і перших, і других.

Зараз акредитовуємо виробників. Таку ж акредитацію проходять волонтери з числа громадських організацій, благодійних фондів та фізичні особи. Опісля, якщо у волонтера є запит, який може виконати підприємець з Львівщини, ми просимо його знайти 50% суми за цим запитом, а інші 50% ми оплатимо з обласного бюджету.

Насправді волонтери отримують дуже багато запитів від бійців. Вони приходять до нас. Ми відправляємо кошти виробнику. Виробник виготовляє продукцію і, спільно з волонтерами, передає на потреби бригади, яка подала відповідний запит.

– Чи можуть зголошуватися і підприємці, які виробляють продукцію, корисну для військових?

– Так. Більше того, умовами програми передбачено додатки до програми із переліком товарів. Людський фактор ніхто не відміняв, бо навіть ми не врахували все. Були випадки, коли до нас зверталися виробники і надавали інформацію про свою продукцію. Тоді ми в телефонному режимі проговорювали це з волонтерами. Відтак вони вносили зміни та доповнювали існуючий перелік.

– Яка сума з обласного бюджету передбачена на допомогу подвійного призначення?

– Ми почали з доволі скоромної суми у 5 млн грн. Це – перший етап. У нас такий механізм ще не працював. Потрібно пройти техніко-юридичні моменти. Якщо результати цього конкурсу будуть успішними, можна буде розраховувати на дофінансування. Думаю, що і в голови ОВА, і в депутатського корпусу, і в волонтерів та підприємців буде позитивний відгук щодо реалізації програми і ми обов’язково збільшимо зазначену суму.


Читайте більше на LvNews.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: LvNews