Особливості вступу у виші: Чого чекати у франківських університетах
Джерело: IfNews
Вже з 12 липня у всіх вузах України одночасно стартує цьогорічна вступна кампанія. Зараз триває лише реєстрація електронних кабінетів вступників та прийом документів у професійно-технічні заклади І-ІІ рівня акредитації.
Чи зіграє доля злий жарт із вчорашніми школярами, а чи посміхнеться їм і дозволить стати студентами омріяного університету, вони дізнаються через місяць. А тим часом їхні анкети будуть у відкритому доступі для приймальних комісій вузів всієї країни через систему «Конкурс». Чого чекати у наших місцевих університетах та які особливості цьогорічного прийому на навчання, нам розповіли ректори трьох національних університетів Івано-Франківська, пише - Бліц-Інфо з посиланням на Західний Кур'єр.
Ігор Цепенда, ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника:
– Особливості цьогорічної вступної кампанії загальноукраїнські. В першу чергу, це заяви від вступників у електронній формі. Це спрощує багато питань для абітурієнтів. Але в університеті працюватимуть пункти із допомоги і роз’яснення. Абітурієнти можуть подати сім заяв на чотири спеціальності. Це регламентує Міністерство освіти і науки. Цьогорічною особливістю для класичних університетів є те, що на гуманітарні науки, крім філології, бакалаври при вступі на магістратуру здаватимуть ЗНО з іноземної мови.
Другим визначальним моментом є те, що абітурієнти вступатимуть на основі сертифікатів ЗНО з трьох предметів. Третій предмет буде на вибір. Усі приймальні комісії працюватимуть в одному місці – у гуманітарному корпусі.
Ми є класичним університетом, тому зобов’язані робити ставки на всі напрямки. Інформаційні технології в нашому житті є визначальними. Це очевидні речі, адже багато наук пов’язані з ними. Але додатково ми звертаємо особливу увагу і на спеціальності так званої середньої освіти. Ми повинні бути у фарватері реалізації реформи нової української школи. Думаю, що у зв’язку із підняттям заробітної плати і з тим, що вчитель в українському суспільстві починає розглядатися як ключова особа реформ, педагогічні спеціальності будуть популярними. З іншого боку, ми маємо велику кількість спеціальностей і напрямків, які сьогодні потрібні для соціально-економічного розвитку, починаючи від психології і закінчуючи комп’ютерною інженерією. Це дозволяє на 47 спеціальностях забезпечити ключові напрямки розвитку економіки країни і формувати ті кадри, котрі будуть працювати в Україні.
На жаль, маємо такі моменти, коли природничі спеціальності менше цікавлять учорашніх школярів. Тому проводимо активну роботу заздалегідь, скажімо, пропагуємо фізику. Для нас також є здивуванням, що немає розуміння того, що таке соціологія. Щороку набираємо понад 2 тисячі студентів на бакалаврат денної форми. Це дозволяє нам залишатися найбільшим університетом за кількістю студентів.
Євстахій Крижанівський, ректор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу:
– З кожним роком вступна кампанія удосконалюється і робиться в державі загальна доступність до усіх спеціальностей. Єдиний конкурс на спеціальність по всій державі – це справедливість і об’єктивність. Однією із новацій цього року є те, що при зарахуванні на навчання у магістратуру треба складати ЗНО з іноземної мови. Цього року ми відкрили нову спеціальність – «комп’ютерні системи та технології». У цьому є потреба, адже інформаційні технології розвиваються. Протягом наступних двох років кількість ІТ-спеціалістів буде зростати. Тому, думаю, це престижний напрям. Ми мусимо враховувати умови конкурентності в тих умовах, в котрих ми сьогодні проживаємо. Маємо великий відтік молоді за кордон. Наші сусіди відчувають дефіцит абітурієнтів на технічні спеціальності. Тому й створюють кращі умови і переманюють до себе на навчання. Ми розширюємо програму подвійних дипломів. Отримуючи диплом нашого закладу, випускники отримують одночасно диплом європейського зразка і можуть бути учасниками ринку праці в ЄС. Таким чином ми піднімаємо престиж нашого навчального закладу. Я вважаю позитивом те, що наш випускник може отримати роботу в будь-якій компанії. Наш університет працює у секторі енергетичної безпеки, і якщо би постало питання про потребу відкриття якоїсь спеціальності, то ми знаємо ситуацію на ринку праці і йдемо назустріч потребам.
Якщо говорити про попит на спеціальності, то його важко спрогнозувати. Свого часу був період попиту на економічні спеціальності. А от на «геологію» ми мали штучно створені проблеми із набором. Тепер молодь частіше обирає інформаційні технології, машинобудування, а також інженерні спеціальності. Хочу відзначити, що є попит на спеціальність «архітектура і містобудування».
Микола Рожко, ректор Івано-Франківського національного медичного університету:
– Вступна кампанія до нашого університету відбуватиметься відповідно до тих вимог, котрі оголосило Міністерство освіти і науки. Мова, звичайно, йде про можливість подачі семи заяв від вступника на чотири спеціальності. Крім того, для медичних вузів на спеціальності «медицина», «стоматологія» і «педіатрія» зробили «великий подарунок» і ввели мінімальний поріг балів ЗНО із профільних предметів на рівні 150 балів. Це для нас велика загроза і виклик. Адже ми не знаємо, які будуть обсяги прийому. Знаю, що багато людей набрали по 148 чи 149 балів і питають, як бути у цьому випадку. Про попит на спеціальності говорити рано, але традиційно набір буде високим на «педіатрію», «лікувальну справу», «стоматологію». Мабуть, цього року буде більше дітей вступати на «ерготерапію» і «фармацію», бо там нема обмежень із кількістю балів. Питання недобору риторичне. Якщо відштовхуватися від ліцензійного набору, то це одне питання, а якщо порівнювати рік із роком, то знаємо, що цього року є найменша кількість випускників шкіл. Ми, звичайно, турбуємося, адже від того, скільки студентів ми наберемо, залежить життя університету, робота викладачів.
У 2011 році, коли я прийшов на цю посаду, то ще не знав, як буде розвиватися медицина. Ми створили амбулаторії і готові показувати, як сімейна медицина повинна розвиватися. Ми створили кафедру сімейної медицини ще задовго до цих реформ. А що стосується обов’язкового відпрацювання після закінчення навчання, то скажу, що все нове – це добре забуте старе. Свого часу в Україні були запроваджені цільові направлення. З наступного року сільська молодь буде підписувати угоди і випускники будуть змушені відпрацювати декілька років.
Читайте більше на IfNews.
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: IfNews