Жити в Бережанах. Із щоденника …
Джерело: Соціальні мережі
23 серпня біля пам’ятника Богдану Лепкому відбувалася презентація книги Богдана Тихого «Бережани. Місто пам’яток. Том І. Заснування ідеального міста». Готувався виступити і я (див. фото Наталії Леськів). Не склалося… Сергій Люшняк порадив «оприлюднити» НЕ СКАЗАНЕ в соціальних мережах… Оприлюднюю!
Теза 1. Ціна питання…
Інколи можна почути від відвідувачів музею: «А що нового у вас є про Бережани? Чому такий малий вибір?» Краєзнавчі видання таки мають свого покупця і читача. Чи то споживача?.. Чому мало видань? А спробуйте написати коротеньку новелу про:
- вулицю, на якій мешкаєте (звідки назва, коли перейменували, що то за хрест посередині вулиці, хто був файний музика весільний, коли провели газ, що сталося в Другу світову війну…);
- гору, на якій «сто раз» смажили шашлики (назва, висота, де проходять шанці Першої світової, які квіти та дерева ростуть…);
- школу, в якій навчалася бабуся (де, дата побудови, як змінювався її статус, директори, вчителі, події…).
Поет пише, коли має натхнення або до нього схилилася Муза… Він шукає образи, метафори, рими…
Письменник детективного жанру сам вибирає банк, який грабуватимуть; бізнесмена, якого викрадатимуть чи картину із знаменитого музею, яка загадково зникла… Автор детективу сам веде свого героя за злочинцем, якого перед тим «навчив» заплутувати сліди…
Автор любовного роману сам сплітає інтриги, малює любовні трикутники, кидає під паровоз розчаровану героїню чи стріляє в скроню невдасі-коханцю…
Краєзнавець «лопатить тонни руди», гортає тисячі сторінок метричних книг, звітів, списків, рукописів, досліджень, описів, щоденників, аби уточнити дату народження чи смерті; факт участі конкретної особи в конкретній історичній події у визначений час; рік побудови чи знищення церкви (костелу, синагоги, каплиці, театру…), дату заснування хору (футбольної команди, громадської організації, танцювального колективу…).
Для цього треба з’їздити у Львів (село, Тернопіль, Київ, Варшаву…), відпрацювати там у масці і рукавицях цілий день (бо карантин!)…
Інформація для роздумів: сьогодні я записався в Центральний державний архів України у Львові на 17-18 листопада 2020 року. Бо – черга!
І все це для того, щоб у статті чи книзі написати речення чи абзац!
Адже – деталь має значення!
Теза 2. Кому це треба і Cui prodest (кому вигідно)?
Чи є запит у суспільства, зокрема бережанського, на краєзнавчі знання та інтерес до історії родини, вулиці, міста, України? Напевно, є…
А чи є розуміння влади? Напевно, нема…
Ось два факти, які мене зачепили.
1. Минулого року депутати Бережанської міської ради в рамках відзначення (радше – святкування) Дня міста з бюджетом майже 100 тисяч, не знайшли 500 гривень на видання буклетів з нагоди 100-річчя почесних громадян міста Степана Дудара – одного із засновників Бережанського краєзнавчого музею та Михайла Любуня – ініціатора спорудження меморіалу на Лисоні та встановлення пам’ятника Тарасу Шевченку в місті;
2. Цьогоріч ці ж депутати не підтримали видання книги, яку тут презентують.
Можливо, нинішній владі (маю на увазі всю вертикаль), вигідно, щоб ми росли без знання історії роду, міста, країни… Без коріння… Цитата Романа Кіся зі статті «Подільські атени», яку Богдан Тихий включив до книги: «Бережани мають прекрасну традицію. Вони видали низку славних, героїчних людей і дійсно треба бути грубошкірим, щоб у них жити і їх не любити» (С. 203).
Теза 3. Писати треба!
Вахтанг Кіпіані на презентації книги «Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР» (Бібліотека «Історичної правди») 3 лютого в актовому залі Бережанського агротехнічного інституту сказав таке: «Пишіть історію щоденно. Бо, якщо не писатимете ви, то «руській мір» медведчуків напише так, як їм вигідно»…
Тому писати треба!
Теза 4. І про книгу?
Когось не влаштовує надто суб’єктивне авторське трактування деяких дат і подій…
Мені бракує:
- списку депутатів усіх скликань часів незалежної України (якщо вже вони потрапили в том «Заснування ідеального міста»…У книзі чомусь тільки два скликання);
- деяких прізвищ в «Хронології історичних подій»;
- посилань на джерела (зняло б багато питань…);
Щось в мене з «арифметикою»…
2020-1375=645, а на титульному аркуші читаю: «650-літтю першої писемної згадки про Бережани присвячую». А мо’ я щось пропустив?..
А завершення виступу в мене не було…
Читайте більше на TeNews.
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: Соціальні мережі