Про давній Любомль, або чому варто відвідати Волинь
Джерело: UaNews
Останнім часом українців все більше цікавлять подорожі рідним краєм. Любителі помандрувати шукають цікаві локації, невідомі місця, забуті палаци та вражаючі факти. В соціальних мережах з’являється все більше фото та відео, які показують як сьогодні виглядають пам’ятки з різних куточків України. Одні доглянуті, відреставровані, інші забуті та майже зруйновані. В питаннях культури в нас все на контрастах. Проте завдяки увазі туристів, часто і влада звертає увагу на пам’ятки, які треба зберегти чи відновити.
Сьогодні пропонуємо нашим читачам знайомство із волинським містом Любомль, яке розташоване на кордоні із Польщею. До вашої уваги цікаві факти з давньої історії цього населеного пункту в поєднанні із захоплюючими ретро світлинами першої половини ХХ століття.
Любомль здавна був важливим торгово-ремісничими осередком на Волині. Якщо гортати старі документи, то можна натрапити на кілька старих назв Любомля, а це Любовень чи Любовня.
Станом на сьогодні першою писемною згадкою про місто Любомль є 1287 рік. Проте археологічні знахідки в цій місцевості показують, що люди тут селились набагато раніше. Перше укріплене поселення на території Любомля з’явилось в Х ст. Яскравим свідченням його існування є рештки городища в
урочищі Шопи, за 0, 5 км від сучасного Любомля.
До речі, назва Любомля є теж дуже давньою. Її появу пов’язують із Назву володимирським князем Володимиром Василькович. Вважають, що саме він так його назвав.
Найстарішою спорудою міста є Георгіївська церква, зовнішній вигляд якої свідчить про високий рівень розвитку архітектури і мистецтва на Волині в ті далекі часи. В середині XVIII ст. до неї була прибудована дзвіниця.
У другій половині XIV ст. Любомль належав Теодору Сангушко. Любомль одним із перших на Волині отримав магдебурзьке право, або як його називали, німецьке право.
Вкінці XIV ст. Любомль відвідав польський король Владислав Ягайло, місто йому так сподобалось, що він вирішив тут звести костел. Пізніше волю правителя виконали і у 1409 р. звели дерев'яний костел, а в 1412 р. мурований, який зберігся до наших днів. Спочатку костел збудований був в популярному тоді готичному стилі, але після багатьох пожеж його перебудувалию
В 1510 році в Любомлі звели муровану синагогу, вона була однією із найстаріших в Європі. На жаль, не збереглась до наших часів. Проте є багато листівок та фото із її зображенням. Храм був знищений владою відразу після Другої світової війни.
У 1768 р. Любомль стає володінням великого польського магната графа
К. Браницького, який у 1782 р. будує в місті величезний палац, який існує до сьогодні. Історики та місцеві краєзнавці хочуть, щоб саме там знаходився місцевий музей. Також будівля вимагає реставрації та вкладення коштів, адже становить історичну цінність для регіону і може приваблювати туристів.
Радимо перебуваючи в Любомлі, обов’язково завітати до місцевого музею, впевненні його зібрання вас врязять.
Матеріал підготовано в рамках проекту «Культура в часи кризи: інституційна підтримка» за підтримки Українського культурного фонду та спільно з командою Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера».
Тетяна Яцечко-Блаженко
![null](https://admin.uanews.org.ua/uploads/full_size/2020/12/22/a61256a62604b450ec8e55fac80d43dd.jpg)
![null](https://admin.uanews.org.ua/uploads/full_size/2020/12/22/6f985f0785bb80b3c3f55717c39c6872.jpg)
![null](https://admin.uanews.org.ua/uploads/full_size/2020/12/22/47c7904fa08c866f25a51c2d2a858952.jpg)
![null](https://admin.uanews.org.ua/uploads/full_size/2020/12/22/a33e8b974ecfe06e7616eff964bc7e5f.jpg)
Джерело фото: https://kresy.pl
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: UaNews