Смертельний Великдень на Теребовлянщині: усі подробиці резонансної справи

16.05.2021 23:13   Опубліковано : Новини Тернопілля
Джерело: Номер один

Новина про трагічний випадок на Теребовлянщині облетіла всю Україну. В ніч із 2-го на 3 травня у селі Глещава від ножового поранення загинув 24-річний житель сусіднього села. Як розповідають у поліції, компанія із шести чоловік приїхала в Глещаву на дискотеку. В клубі місцевий мешканець Андрій П. зробив заїжджим зауваження. Це не сподобалося хлопцям і вони вирішили розібратися з місцевим жителем. Останній, аби уникнути бійки, втік додому та закрився. Проте хлопці прийшли до нього на подвір’я. Вони вирвали дверні ручки та вибили двері. На момент хуліганства в будинку разом із хлопцем була мама. Він злякався за неї. Про непрошених гостей повідомив на лінію “102” і після цього одразу вийшов до дебоширів із ножем. Проте коли почалася штовханина, юнак випадково вдарив ним одного з нападників. Поранення виявилось летальним. Потерпілий помер від втрати крові. Як далі розгорталися події цієї резонансної справи, з’ясовували наші журналісти.

«Мені дуже шкода цього хлопця, але це був їхній вибір»

Хлопця, до якого на подвір’я прийшли непрохані гості, звати Андрій. Йому 24 роки. Він ветеран війни, восени минулого року повернувся з ООС, де служив десантником. Проживає разом з мамою, а брат і батько – на заробітках. Власне і сам Андрій планував податися за кордон, однак не судилося. Того трагічного вечора він відпочивав у місцевому клубі. Друг Андрія розповідає, що іванівська компанія поводилася зухвало, хлопці були напідпитку.  Під час танців штовхалися, в тому числі зачепили й ветерана. Він зробив їм зауваження і попросив бути обережніше, однак ті ніяк не відреагували. Коли відтанцювали, покликали Андрія  на вулицю і почалася шарпанина. Хлопець всіляко уникав конфлікту і навіть просив друзів загиблого втихомирити його. Врешті тверезому Андрію довелося втікати додому від нападників, що були напідпитку.

– За мною гналася група осіб, переслідували мене, я з центру села біг, утікав додому. Я забіг на свою територію. Вони ввірвалися на подвір’я і намагалися проникнути в житловий будинок, вибивали двері, били по вікнах. Я боявся за своє життя і за життя мами, бо знав, що вони п’яні, а я був тверезий, оцінював ситуацію, що потрібно захищатися. Мені дуже шкода цього хлопця, але це був їхній вибір. При обороні мені ще наносили удари. Це правомірний захист. Їх було багато, я за своє життя боявся і за свою маму. Один наніс удар, я впав, у мене ніж випав, і потім вони хотіли мене вже добивати, я просто встиг ще взяти ніж і один накинувся на мене, – розповідає Андрій.

Ніж, імовірно, потрапив нападнику в артерію, він ще зміг вибігти з подвір’я, але через кілька сотень метрів упав і помер від масивної кровотечі. Андрій сам викликав поліцію, нападники – «швидку».

Саме цим ножем було смертельно поранено Володимира

Правоохоронці спершу відкрили кримінальне провадження за статтею, яка передбачала покарання Андрію за вбивство – вісім років за ґратами, потім перекваліфікували на іншу – з дворічним  терміном ув’язнення.

– Злочин перекваліфіковано на статтю 118 Кримінального кодексу України – це умисне вбивство за перевищення меж необхідної оборони, – розповів керівник ГУ Нацполіції у Тернопільській області Олександр Богомол.

Відомо, що хлопця, який загинув, звати Володимир. Йому було 24 роки. Сам він із сусіднього села Іванівки. Був приватним підприємцем, займався перевезенням вантажів, грав у місцевій футбольній команді “Факел” та балотувався у депутати до Іванівської сільської ради на останніх місцевих виборах. Мама працює продавцем у місцевому магазині. Батько перебував на заробітках.  Про Володимира односельці говорять лише хороше. Що ж штовхнуло юнака до пригоди, яка призвела до його смерті, не знають. Поховали хлопця у рідному селі 4 травня.

– Важко передати, що зараз переживають рідні Володі та й усе наше село. Це була дуже гарна віруюча сім’я. Все, мабуть, сталося через молоді “гарячі голови” – зачепили одні одних, не стрималися, – зітхає мешканка села Глещава пані Марія.

Бабуся вбитого, Катерина Воробець, розповідає, що поліція та чоловіки, які були разом із внуком, не повідомляли їм, що сталося.

– Я не звинувачую нікого. Я захищаю свою дитину, бо то є мій внук, бо я його любила, я маю чотирьох онуків. Уся родина його не звинувачує. Можливо, він не хотів так зробити, може, так обставини склалися. Але хоч би в руку, в ногу поранив, у лікарню щоби завезли, але кажуть, що він одразу помер за пару хвилин, – розповідає бабуся Володимира.

– Просто так сталося. Це страшна трагедія. І там добра дитина, і тут добра дитина. Усі шоковані, таке гарне свято – Великдень, – розповідає секретар Іванівської об’єднаної громади Леся Гайданка.

Односельчани Андрія стали на його захист і не погоджуються з позицією правоохоронців. Вони хвилюються, що хлопця притягнуть до відповідальності за те, що він захищався. Також у Глещаві розповідають, що Андрій дуже добрий, алкоголю не вживає, займається спортом та й золоті верби за ним не ростуть.

– Про хлопця характеристика в нас дуже хороша, бо чемна дитина, ніде не встрявав. Він дуже хотів служити і пішов на контракт, – розповідає староста села Глещава Ганна Дорчак.

«Кожен має право на самооборону та захист свого житла»

І тільки одному Богу відомо, яким би міг бути хід цієї справи, якби про цю подію не написали всеукраїнські ЗМІ, а на захист Андрія не встали тисячі людей, громадські активісти, адвокати та навіть міністр внутрішніх справ.

– Вважаю передчасним  та необґрунтованим пред’явлення підозри 24-річному ветерану АТО, який був вимушений застосувати холодну зброю для самозахисту після того, як до нього, до його домівки, прийшли п’ятеро нападників, один з яких пізніше загинув від отриманих поранень. Життя людини безцінне, і ніхто не має права зазіхати на нього, – зазначив Арсен Аваков.

Міністр внутрішніх справ наголосив, що право на самооборону та захист свого житла, крім випадку перевищення меж необхідної самооборони, – кожному гарантоване законом. І додав, що слідство цього інциденту буде передано до Головного слідчого управління Нацполіції. 

– Справа про вторгнення на територію домоволодіння та напад групи з п’ятьох осіб на ветерана АТО буде передана в Головне слідче управління Національної поліції, а слідчі звернуться до суду з клопотанням про зміну запобіжного заходу з цілодобового домашнього арешту на особисте зобов’язання, – повідомив міністр, додавши, що «слідство буде повним, неупередженим та об‘єктивним».

Тим часом про свою позицію повідомило командування 80 окремої десантно-штурмової бригади, де служив раніше Андрій.

– У 2018-2019 роках Андрій П. у складі 80 окремої десантно-штурмової бригади виконував завдання в районі проведення ООС. Командир підрозділу, в якому проходив службу Андрій, а також співслужбовці характеризують його як «виконавчого, відповідального, грамотного та дисциплінованого військовослужбовця, який є прикладом для своїх побратимів, не мав шкідливих звичок, усі поставлені завдання виконував вчасно та якісно, жодних зауважень під час служби до нього не було, в колективі користувався авторитетом та повагою».

Подвір’я на якому все відбувалося

Колектив бригади висловлює підтримку Андрію, адже кожен має право на самооборону та захист свого житла. Виступаємо за законність та чесне і справедливе розслідування справи, – повідомило командування 80 окремої десантно-штурмової бригади.

Також на сторону підозрюваного став громадський активіст Сергій Стерненко. На нього тричі нападали. Останній інцидент стався наприкінці травня 2018 року. Активіст разом з дівчиною повертався додому і помітив двох чоловіків спортивної статури, які напали на них. Сергій відбився від нападників і під час бійки смертельно поранив одного, а інший втік з місця події. 

– Днями відбулася кричущо несправедлива подія – ветерану АТО Андрію Пекельному повідомили про підозру та відправили під домашній арешт за самозахист від 6 (!) нападників. Тільки після масового обурення громадян система дала задню. Бо розголос працює, – відзначив Сергій Стерненко.

Активіст оприлюднив відео, на якому видно, як на Великдень у селі Глещава восьмеро осіб женуться за Андрієм П., а він утікає додому від нападників.

«Проти нападників на будинок ветерана АТО відкрито кримінальне провадження щодо порушення недоторканності житла»

На захист хлопця стали адвокати з “OK LEGAL”, які також захищають Сергія Стерненка.

– Конституційне право на захист себе і близьких є невід’ємною складовою права на життя. Це право включає випадки заподіяння смерті нападнику. Так сталося у випадку з Андрієм Пекельним з Тернопільщини, коли на його дім напали шестеро осіб напідпитку.

Справа хрестоматійна щодо права на самозахист. Проте Андрія взяли під варту з первісною кваліфікацією за ст. 121 КК (умисні тяжкі тілесні ушкодження, що призвели до смерті). Далі ніби “змилувалися”: перевели під домашній арешт та інкримінують вбивство через перевищення меж оборони (ст. 118 КК). Хоча мали би звільнити з-під варти і винести постанову про закриття кримінального провадження на підставі ч.5 ст. 36 КК. Більше того, поліція має зареєструвати як мінімум два злочини (хуліганство і незаконне проникнення до житла), які вчинили ці шестеро нападників, і повідомити їм про підозри. Саме так було в аналогічній справі Антона Фарба.

Так має бути і в справі Андрія Пекельного та кожного, хто захищає себе і свій дім. Беремося за цю справу, бо боротьба Андрія за право – це акт утвердження нашого конституційного права на самозахист, – повідомило на своїй офіційній сторінці в соціальній мережі адвокатське об’єднання.

Згодом стало відомо, що  проти нападників на будинок ветерана АТО відкрито кримінальне провадження щодо порушення недоторканності житла. Про це кореспондента УНІАН повідомила керівник прес-служби прокуратури Тернопільської області Леся Гурецька. Вона зазначила, що в рамках розслідування кримінального провадження про напад на житло 24-річного учасника АТО, який, відбиваючи цей напад, смертельно поранив одного з нападників, слідством та прокуратурою було ухвалено рішення відкрити ще одне провадження – за ст. 162 Кримінального кодексу – порушення недоторканності житла. Гурецька уточнила, що наразі нікому з нападників підозри за цією статтею ККУ ще не вручено. Також вона додала, що поки процесуальне керівництво у цій справі здійснює Теребовлянська місцева прокуратури, але не виключила, що у зв’язку з передачею справи про напад на ветерана до Головного слідчого управління Нацполіції у Києві, процесуальне керівництво може змінитися. Крім того, Гурецька зазначила, що наразі клопотання про зміну ветерану запобіжного заходу з цілодобового домашнього арешту на особисте зобов’язання ніхто до суду не подавав. У свою чергу керівник Центру зв’язків із громадськістю поліції Тернопільської області Сергій Крета уточнив, що про зміну запобіжного заходу може клопотати або прокурор, або адвокат підозрюваного. Також він додав, що наразі ветеран ще перебуває під домашнім арештом.


Читайте більше на TeNews.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: Номер один