Сьогодні на засіданні комітету з питань антикорупційної політики заслухали Звіт Рахункової палати (РП) про результати аудиту відповідності використання коштів державного бюджету та управління активами Нацагентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) за період з 01.01.2022 р. по 30.06.2024 р.
Повідомив народний депутат України від Рівненщини, член антикорупційного Комітету ВР Роман Іванісов.
Член Рахункової палати Єлизавета Пушко-Цибуляк презентувала документ, в якому зазначено недоліки і досягнення у роботі АРМА. Звіт є у відкритому доступі на сайті РП, це масштабний документ з ґрунтовним аналізом, видно, що пророблено величезну роботу. Присутня на засіданні голова комітету ВР з питань бюджету Роксолана Підласа подякувала нашому комітету за оперативність, адже згідно зі змінами до законодавства, розгляд звітів Рахункової палати є обов’язковим у профільних комітетах Верховної Ради.
Авторка звіту, пані Пушко-Цибуляк, визнала, що з моменту призначення керівником Нацагентства Олени Думи і зміни команди, суттєво збільшилися надходження до бюджету від управління арештованими активами та посилилась ефективність з розшуку та управління. За період, що підлягав аудиту, надходження до державного бюджету від управління активами збільшилися з 34,8 млн грн за 2022 рік до 296,5 млн грн лише за І півріччя 2024 року, тобто у 8,5 рази. Представниця Рахункової палати зазначила, що у 2024 році АРМА активізувало роботу з формування державної політики у сфері управління арештованими активами, що свідчить про здатність ідентифікувати наявні проблеми. Відбулися суттєві зміни у напрямі міжнародного співробітництва АРМА: підписано низку міжнародних міжвідомчих угод з аналогічними органами інших країн.
Водночас, не прийнятими в управління АРМА (за ухвалами суду) залишаються активи на суму близько 40 млрд грн., Єдиний державний реєстр арештованих активів (ЄРДА) не повністю відображає характеристики та реальну вартість кожного активу, через недосконалість системи управління та неналежне збереження низка активів втрачає у вартості. Серед причин, які зазначила член Рахункової палати, є значні прогалини у законодавстві, а неволодіння повною і достовірною інформацією про активи унеможливлює здійснення АРМА подальшого контролю за ефективністю управління переданими активами.
Своєю чергою, голова АРМА Олена Дума зазначила, що фахівцями Нацагентства розроблено 12 законопроектів для врегулювання правових підстав управління тими чи іншими активами, більшість з них очікують схвалення Верховною Радою. Серед причин некоректного відображення інформації у ЄРДА очільниця Нацагентства назвала моральну застарілість цієї електронної бази, яка була розроблена ще у 2017 році і потребувала суттєвого вдосконалення. Наразі цей процес вже розпочався завдяки виділенню додаткових коштів з держбюджету. Щодо забезпечення належного збереження деяких видів активів, пані Дума наголосила про необхідність вирішення цього питання на законодавчому рівні, адже вони потребують, насамперед, ретельної охорони і умов зберігання, які АРМА не завжди має у своєму розпорядженні.
Загалом, представниця Рахункової палати позитивно оцінила зрушення в Нацагентстві й зазначила, що низку питань було врегульовано ще під час проведення аудиту.
"Члени нашого комітету, зі свого боку, виявили готовність до підтримки і допомоги у розробці законодавчих ініціатив для вдосконалення роботи АРМА", - зазначив Роман Іванісов.
Читайте більше на
RvNews.