Микола Бандрівський

Микола Бандрівський

археолог, історик, доктор історичних наук, професор

Хочете спробувати свої навички у дешифруванні стародавніх написів із Карпат..?

11.02.2025 10:40   Автор : Микола Бандрівський
Джерело: LvNews
Тоді - розгадайте наскельні руни з Бубнища, Розгірча і Синевидська Вижнього, які були відкриті Іваном Вагилевичем у наших Сколівських Бескидах близько двох століть тому!
 
Перед вами на світлинах - копії давніх рунічних написів, які були виявлені, близько двох століть тому, одним з діячів славної Руської Трійці - Іваном Вагилевичем на скелях біля села Бубнище поблизу Болехова (сьогодні Івано-Франківської області) та біля сіл Розгірче і Синевидське Вижнє (нинішня Львівська область).
 
null
 
Спішучи поділитися цією вісткою з відомими істориками і довідатися їхню думку про ці стародавні зображення, Іван Вагилевич вислав ті свої зарисовки знаному слов’янознавцю Павелу Йозефу Шафарику до Праги і професору московського університету Михаілу Погодіну. Останній, дуже прихильно сприйняв це відкриття молодого вченого-галичанина, висловив, у листах до Івана Вагилевича, своє захоплення тими нововідкритими карпатськими петрогліфами і надрукував їх прорисовки у "Московском наблюдателе" за 1836 рік, звідки я їх взяв для ілюстрації свого сьогоднішнього допису.
 
З тих пір, наскільки мені відомо, ще жоден дослідник не те що не дешифрував ці наскельні написи з наших Карпат, а, взагалі - за їх вивчення ніхто не брався! Мене ця тема зараз не цікавить, то ж за її вирішення може взятися будь-хто. Такі-от, бувають реалії у нашому дослідницькому житті і нема на то ради... 
 
Нижче, приводжу витяг з листа ще одного діяча вищезгаданої Руської Трійці: Якова Головацького - довголітнього побратима Івана Вагилевича, з яким вони, врешті, розійшлися по різним політичним таборам.
 
Отже, про те, як все тоді відбувалося, Яків Головацький, у своїх спогадах, пише наступне:
 
"... Між тим, відправився Вагилевич у Карпати для відкриття якихось доісторичних пам"яток зодчества і рунічних написів. Відкриття старослов"янських рунічних написів було постійним бажанням Вагилевича, яке завжди звилювало його душу і наводило на фантастичні мрії. Чуючи розповіді про печери в скелях Карпатських гір, Вагилевич давно мріяв про відкриття пам"яток давнього язичницького культу, тобто язичеських ідолів, капищ або ж жертовників і написів, що на них знаходилися. Читання подорожей по Сходу та Індії, постійні заняття і роздуми про рунічні і клиновидні написи підстьогували його запальну уяву. Але, у нашому студентському гуртку ми не вдовільнялися теоретичними розмірковуваннями, а вимагали, щоби аргументація була підтверджена фактами. І, Вагилевич, щоби позбутися насмішок друзів, в один прекрасний ранок вибрався в дорогу на дослідження своїх любимих старожитностей.
 
Неділі через дві, - продовжує далі Яків Головацький, Вагилевич вернув до Львова повний радості від того, що відкрив у скелях доісторичні пам"ятки, а на їх стінах - стародавні рунічні написи. Він показував всім копії багатьох знайдених ним написів, до прочитання яких не могли віднайти ключа, так як його знаки не підходили до жодних, до цих пір, відомих письмен, і з захопленням розповідав про свої відкриття. Одні повірили, інші - не довіряли. Ті розповіді зацікавили усіх літераторів у Львові. Вагилевич писав про свої знахідки до Шафарика, який також багато чекав від тих відкриттів..."
 
От, цікаво: якби сьогодні, та підійти до розшифровки тих наскельних карпатських рун, з сучасною методикою. Який результат ми б одержали у підсумку..? Кельти, готи, давні слов’яни чи, може, хтось зовсім інший і з дуже далеких країв..?

Читайте більше на LvNews.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: LvNews