Медичні інновації на Тернопільщині: 5 змін у 2019 році
Джерело: TeNews
Якісна медична допомога без подяки «в конвертах», відсутність черг у лікарнях, безкоштовні аналізи та діагностика, сімейні лікарі зацікавлені працювати в Україні, а не їхати в Польщу чи Чехію. Ще кілька років тому в це було важко повірити. Сьогодні сумнівів немає: медична реформа – діє. І її позитивні результати вже відчули і пацієнти, і лікарі.
«Якщо 3-5 років робити те, що передбачено планом реформи медицини, протягом цього часу українці будуть бачити позитивні зміни в системі охорони здоров’я, відчують підвищення якості надання медичної допомоги. Важливо діяти системно і послідовно. В результаті українці отримають кваліфікованих лікарів, нормальні умови отримання допомоги, а лікар отримає нормальну, достойну заробітну плату», – вважає Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Звідки кошти
Роками медицина відчувала брак фінансування. Мізерні зарплати, корупція, застаріле обладнання, і стіни, що не бачили ремонту десятки років. Більше коштів, ніж у минулому році, на галузь охорони здоров’я передбачено цього року. Зведений бюджет - майже 132 млрд. грн.
Кожен українець має отримувати кваліфіковану медичну допомогу вчасно та медики мають отримувати гідні зарплати, - ось два ключові завдання Уряду на цей рік.
Більше пацієнтів – більший дохід
Медична реформа покликана змінити застарілу модель фінансування «ліжко-місць» на принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Тобто не туди, де людина зареєстрована, а де лікується насправді. Тепер пацієнт, незалежно від місця «прописки», може вибрати державного або приватного лікаря і укласти з ним договір. А кошти на лікування буде відшкодовувати закладу держава.
Реформа відкриває нові можливості не лише для громадян, але і для лікарів: вони можуть обирати своє місце роботи. Тут неможливо без конкуренції, тому згодом деякі медики задумаються, чому в їх колег більше пацієнтів. Це буде спонукати до якісних змін у професійній підготовці і кращого обслуговування.
Завдяки медичній реформі почав кардинально змінюватися статус лікарів «первинки». З жовтня минулого року вони почали отримувати вдвічі більшу зарплату. Зросли доходи і молодшого медичного персоналу.
Сімейний лікар Василь Нестеров працює у Чортківській амбулаторії загальної практики сімейної медицини вже багато років.
«Медична система, яка в нас діяла, – це пережиток СРСР. Зараз зміни відчутні, ми бачимо, як галузь розвивається, - каже Василь Олександрович. - Звичайно, тішить і підвищення зарплати. Минулого року я отримував близько 6 000 тисяч гривень. Але з жовтня ситуація кардинально змінилася: зараз півтори тисячі пацієнтів уклали зі мною договір, а моя зарплата збільшилася вдвічі. Зараз це більше 12 тисяч гривень. А колеги, які мають вже 1800 пацієнтів, отримують по 14-15 тисяч гривень».
Загалом, в Україні вже майже 25 млн. громадян уклали договори з сімейними лікарями. А ті, хто ще вибрав лікаря, можуть зробити це цього року.
Доступні ліки – за електронним рецептом
Урядовою програмою «Доступні ліки», яка діє з 2017 року, вже скористалась понад третина населення Тернопільщини. Вона дозволяє певним категоріям громадян отримати понад 260 препаратів від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету 2 типу. 59 з них – безкоштовні. Завдання Уряду - розширити перелік таких ліків та максимально спростити процес їх отримання. З квітня 2019 року їх виписуватимуть за електронним рецептом, і це дозволить отримати ліки навіть в аптеці іншої області.
Безкоштовна діагностика
Рентген – 100 гривень, а УЗД – 150. І на діагностику йде немала сума. З 1 липня в Україні стартує програма «Безкоштовна діагностика». Вона включає 54 медичні послуги: аналізи, інструментальні та ендоскопічні дослідження (разом з ендоскопічним оперуванням). Серед них - 20 аналізів, 6 видів УЗД, 4 види біопсії, мамографія, 5 видів рентгену, операції одного дня тощо.
Безоплатними медичні послуги будуть у тому випадку, якщо пацієнт буде мати направлення сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.
Реформа «швидкої»
Тернопільщина – одна з перших областей, де стартує реформа екстерної медичної допомоги.
Область отримає нові «швидкі» з сучасним обладнанням, працівники бригад екстреної допомоги пройдуть додаткове навчання та отримуватимуть вищі зарплати.
Певні кроки у реалізації вже зроблено. Вже незабаром в області всі райони будуть підключені до централізованої оперативно-диспетчерської служби, де з будь-якої точки області приходять виклики. Бригадам «швидких» видали смартфони, а в автомобілях екстреної допомоги встановили GPS-навігатори, щоб відстежувати їх із Тернополя.
Сучасний кардіоцентр у Тернополі
Українці мають отримувати висококваліфіковану допомогу у закладах, оснащених сучасним медичним обладнанням. З 2017 року Уряд розпочав розбудову мережі центрів кардіо-судинної хірургії. У планах – відкриття такого кардіоцентру на базі університетської лікарні у Тернополі.
Відтепер хворих, які потребують сучасної діагностики гострих серцево-судинних недуг та їхньої термінової корекції, не відправлятимуть до Києва чи до сусідніх обласних центрів – Чернівців, Хмельницького та інших. У кардіоцентрі кожна людина цілодобово зможе отримати допомогу, а люди з гострим інфарктом міокарду – безкоштовне обстеження та стентування.
Медична реформа розрахована на три роки: 2018-2020 роки. Мрія, що раптово у нас з’явиться європейський рівень медичної допомоги, – це ілюзія. Попереду ще багато роботи. А результат буде неодмінно!
Читайте більше на TeNews.
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: TeNews