Як проходило Водохреща в Теребовлянській ПЦУ Святого рівноапостольного князя Володимира
Джерело: TeNews
19 січня 2021 року – Хрещення Господнє (Богоявлення, Йордань). Це свято завершує низку урочистостей різдвяно-новорічного циклу і є одним з найдавніших в християнстві. Його відзначають на честь хрещення Ісуса Христа в ріці Йордань.
В цей день Іоанн Хреститель хрестив Ісуса в річці Йордан. Ісус Христос прийшов до нього з Галілеї. Коли Іоанн побачив Його, то, впізнавши у Ньому Месію, спочатку хотів утримати Ісуса, кажучи: мені потрібно хреститися від Тебе, чому Ти приходиш до мене? Але Ісус відповів йому: облиш зараз, бо так належить нам виконати усяку правду. Тоді Іоанн допустив Його. І, хрестившись, Ісус в той же час вийшов з води, - і, відкрилися Йому небеса, і побачив Іоанн Духа Божого, Який сходив, як голуб, і опускався на Нього. (Мф. 3:13-16)
Цього року на Йордань видався досить великий мороз для нашої місцини від – 17°С і до - 22°С місцями, такого давно вже не було. І хоч було холодно, все ж вірячи радо зустріли свято, прийшли до церкви на службу Божу та за святою водою. Після святкової літургії настоятель храму отець Володимир Якубишин мав проводити обряд великого освячення води в купелі(басейні) Каплички Теребовлянської Чудотворної ікони Божої Матері, збудованої в честь 1025-річчя хрещення Руси-України, що неподалік церкви. Саме там 18 січня 2021 року проводилося перше освячення води. Проте цього не відбулося через те, що вода замерзла як в трубах, так і в самій купелі. Тому освячена була вода в давній криниці, якій не одна вже сотня літ, і вже звідти наносилася в балії до притвору церкви. Переважна кількість вірян брали освячену воду саме звідти, хоч дехто і біля каплички з труби, що прямо виходить з криниці на значній глибині. Під час набирання освяченої води частка представників церковного хору співала щедрівки(див. відео). Крім того, о. Володимир освятив всю церкву з середина та ззовні.
Після освячення вода набирає свою максимальну силу, її можна нести додому в якості оберегу від всіх хвороб. Згідно християнського віроучення саме після Хрещення Ісус почав освячувати людей, осяюючи їх світом істини.
Цього дня християни вітаються «Христос охрещається! – На ріці Йордан!» Сьогодні однією з найпопулярніших традицій Хрещення є занурення в ополонку. Служителі церкви стверджують, що це досить молодий обряд і до очищення від гріхів він ніякого стосунку не має. Пірнати в ополонку – це народна забава, яка заряджає енергією і бадьорістю на весь рік вперед. Вважається, якщо викупатися в річці на Хрещення – не будеш хворіти. І хоч в Теребовлянській ПЦУ цього року не було купань в басейні, проте о. Володимир наголосив, що до цього обряду варто ретельно готуватися і не забувати про власну безпеку – на випадок, якщо хтось де інде побажає пірнути в святі води.
І все ж таки – які головні символи даного свята та які прикмети його?
Хрест і вода – головні символи Хрещення. Ці обереги супроводжували наших предків протягом усього життя. З ними відправляли небіжчиків і в останню путь. Вважалося, що під час занурення хреста в ополонку, вся нечиста сила вискакує з води на землю. Нечисть буде бродити берегом доти, поки хоча б одна жінка не прийде на річку прати білизну. Тоді всі чорти мають пострибати назад у водойму. Тому раніше жінкам не дозволялося цілий тиждень прати білизну у річці, щоб нечиста сила вимерла від водохресних морозів.
- Ясний день на Водохреща – до неврожаю.
- Будь-який договір, закріплений на Водохреща рукостисканням, отримував підтримку вищих сил.
- Якщо перед водохресною процесією пролетіли горобці – до дитячих хвороб.
- Якщо день похмурий на Водохреща – урожай буде хорошим. Доброю прикметою також в цей день є снігопад.
Скупатись у ріці сьогодні
Ми вас запрошуємо сердечно,
А Водохреща вам відкриє
Щасливий шлях добра безкінечний!
Віктор Аверкієв, фото та відео автора
Читайте більше на TeNews.
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: TeNews