День прапора: Стрий став одним із перших міст, де підняли синьо-жовтий стяг у 1990 році
Джерело: LvNews
14 березня 1990 року в місті Стрий, що на Львівщині, вперше в часи радянської окупації над будівлею міськради підняли синьо-жовтий прапор. Згодом національний стяг замайорів у Дрогобичі і Львові.
Суспільне поспілкувалося з учасником тих подій Василем Бичком. Саме він був серед тих, хто підняв національний прапор 14 березня 1990 року.
Василь Бичко у 90-х роках минулого століття керував вартою "РУХу", а з початком повномасштабного вторгнення пішов добровольцем в армію. Попри те, що йому уже 60 років, він брав участь у бойових діях, захищав Київ та тримав оборону на Харківському напрямку.
Василь Бичко розповідає, що 11 березня 1990 року на центральній площі Стрия зібралося віче, де і вирішили встановити синьо-жовтий прапор.
"Уже 12 березня було засідання крайового проводу "РУХу", на якому вирішили, що пані Гавришок пошиє прапор, Ботвин посвятить його в Успенській церкві, Орест Галицький зробить кріплення для прапорів, а я встановлю його і забезпечу охорону порядку", — зазначив Василь Бичко.
Чоловік розповідає, що на подію встановлення прапора зібралися близько 15 тисяч людей, вони заповнили усю площу перед міською радою.
"Принесли освячений прапор, і ми з таким натхненням залізли наверх, встановили його і збоку — прапор УРСР. У цей час пролітали журавлі, вони летіли клином, розділилися — вийшло, як тризуб", — каже Василь Бичко.
Ці події зафіксував фотограф Едуард Ушневич, плівки стали частиною колекції місцевого музею, а оригінали зберігає Василь Бичко.
"Після цього ми заспівали гімн. Приспів проспівали щось вісім разів — від хвилювання. Хвилювання було дуже велике і то була дуже велика честь. Після того почалися виклики в КДБ, відкриття кримінальних справ, погрози, але до того ми були готові вже. Я гордий тим, що фактично отим прапором, отим древком ми його вбили в хребет Російської імперії, почався розвал СРСР і відродження України", — поділився спогадами Василь Бичко.
Зараз прапор, який уперше підняли над Стрийською мерією, зберігається у краєзнавчому музеї "Верховина".
"Полотнище синьо-жовтого кольору, прямокутної форми, розміром 164 на 85 сантиметрів. Пожовклий, трохи нерівно обрізаний, біля древка подертий прапор зберігається сьогодні у нашому музеї. Ми маємо також у своїх фондах наступника цього прапора, який так само потрапив до музею", — розповів директор краєзнавчого музею "Верховина" Микола Закусов.
Читайте більше на LvNews.
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: LvNews