Історії людей, соціалка, кримінал й культура: про кого і про що пишуть гіперлокальні медіа Буковини
Джерело: CvNews
Гіперлокальним медіа Чернівецької області все важче залишатися видимими у інформаційному полі. За майже три роки повномасштабної війни знаходити ресурси стає все складніше. Через складну фінансову ситуацію припиняють роботу друковані видання “Хотинські вісті” та “Рідне слово”. Залишитися хоча б в онлайн-форматі ці медіа не змогли через дефіцит грошей. Також цього року призупинили свою діяльність популярні колись гіперлокальні сайти “Заставна. Сьогодні” та “Сторожинець.Інфо”.
У грудні представниця ІМІ у Чернівецькій області проаналізувала новинні стрічки п’яти гіперлокальних інформаційних сайтів Буковини, які знайшли можливості працювати далі. До огляду потрапили Кіцмань.City, Район-Інфо, Північно-бессарабський інформаційний портал, Медіа Карпати та Глибока.Інфо. З 1 до 16 грудня новинні стрічки моніторили на тематику, кількість новин, неналежно марковану рекламу та джинсу. Загалом на аналізованих сайтах було опубліковано 125 новин.
Маркована реклама й сучасний дизайн
Кіцмань.City за час моніторингу опублікував 18 новин, 8 з яких були належним чином промаркованою рекламою. Видання писало про наслідки ворожої атаки, зміни в русі поїздів через ремонт колії, ДТП, в якій травмувалася 37-річна буковинка. Йшлося також про тривалість зимових канікул у кожній з територіальних громад. Дизайн сайту вирізняється, з поміж інших, сучасністю та зручним інтерфейсом.
Важливою локальною інформацією для громад є новина про передачу сучасних систем для автономного живлення. Присутні на сайті й повідомлення офіційних структур. Зокрема, інформація від СБУ про чернівчанку, яку засудили до 5 років позбавлення волі за стріми про розташування військових. Ще були офіційні повідомлення Управління державної міграційної служби у Чернівецькій області й повідомлення про канікули і їх тривалість у кожній з громад.
Публікував сайт й гороскопи на 2025 рік. Всі матеріали на Кіцмань.City мали посилання на першоджерело та належне маркування реклами.
Кримінал, інтерв’ю з ухилянтом і відстріл лисиць
На Район-Інфо за час моніторингу опублікували дев’ять новин про навколишні громади. Більшість з інформаційних повідомлень мали першоджерело без гіперпосилань на них. Новини стосувалися ДТП, пожеж, буковинця, який накинувся з ножем на свого пасинка, продаж ялинок, відстріл лисиць через перевищення їх чисельності у 5-8 разів, що може бути загрозою епідемії сказу.
У матеріалі “Новоселицька міськрада вимагає розібратись із розстрілом камер відеоспостереження в Маршинцях” йшлося про знищення камер спостереження. Правоохоронці з’ясували, що камери у Маршинцях розстріляв житель сусіднього села для переправлення чоловіків за кордон. Вартість такої послуги становить 8 тисяч євро. У ще одній новині йшлося про наслідки російської ракетної атаки, внаслідок чого уламки збитого безпілотника влучили у будинок.
Цікавою є невеличка бесіда “Інтерв’ю з ухилянтом”. Йдеться про анонімного чоловіка, який з початку повномасштабного вторгнення ховається у селі.
Джинса від Сокирянського міського голови
Найбільше наповнюють новинну стрічку медійники Північно-бессарабського інформаційного порталу опублікувавши за час моніторингу 65 новин без реклами. Видання приділяє важливу увагу новинам про військовослужбовців, волонтерській діяльності та освіті. Пишуть про загиблих героїв: “На сокирянську землю навіки повертається полеглий захисник України, наш земляк Вадим Шевчук”, “Під час виконання бойового завдання, беручи участь в обороні держави, загинув житель села Гвіздівці Андрій Петрів”, також згадують Героїв у їх день народження.
У матеріалі “Волонтер кожен із нас” йдеться про зустріч з учнями та спілкування про важливість волонтерського руху в Україні. Волонтерську тему продовжує новина про підприємця Анатолія Козака, який придбав вантажний автомобіль для військових. З офіційного повідомлення від Кабміну читачі отримують покрокову інструкцію як ветерану війни подати спрощену заяву на пільги онлайн. Також видання інформує про шахраїв у соціальних мережах. У жодній із новин немає гіперпосилань на першоджерела.
Серед матеріалів з ознаками замовності – звернення з нагоди різних свят від Сокирянського міського голови Василя Козака.
Рубрика про Героїв
Медіа Карпати – інформаційний сайт однойменної газети. Видання пише про події у своїй громаді. За період моніторингу на сайті опублікували 14 новин, кожна з яких є редакційною, без копіпасту й повідомлень офіційних структур. Не було серед них реклами джинси джинса. Основні теми – суспільство, війна, спорт та культура. Війна продовжує забирати життя захисників України. Щоденні трагедії щемко описуються у новинній стрічці. Зокрема, у матеріалі “Під сніговою периною спочине навіки Герой” йдеться про загибель Павла Бойчука. Вшановуючи Героїв та щоб не втратити численні звістки у стрічках новин, редакція створила окрему рубрику “Вічна шана Героям”.
Про кризу й розвиток локальних медіа йдеться в інтерв’ю з представницею Нацради у Чернівецькій області Любов’ю Нечипорук. Зазначається, що локальні медіа зіштовхнулися з низкою проблем, зумовлених повномасштабним вторгненням Росії. Особливо скрутним є становище друкованих медіа, які опинилися на межі виживання, у зв’язку з проблемною ситуацією із доставлянням газет УДППЗ “Укрпошта”.
У матеріалі “Інспектори освітньої безпеки приступають до роботи в гірських школах” йдеться про роботу інспекторів Служби освітньої безпеки. В опорному закладі “Дихтинецький ліцей” інспекторкою сектору служба освітньої безпеки призначили лейтенантку поліції Юлію Мороз. Власне, вона й розповіла журналістці видання, що входить в обов’язки новопризначеної фахівчині.
Серед тем культури цікавим є матеріал “Жіночий портрет Путильщини»: спецпроєкт ГО «Голос Карпат” про важливість жіночої ролі в місцевих громадах, їхнього внеску в розвиток соціальної, культурної та економічної сфер, висвітлити та подолати стереотипи про роль жінки в традиційному уявленні. Або інтерв’ю з письменницею “Сповідь Черемоша” у слові Марії Кінаш чи Мала “Карпатська тайстра” полонила музичною грою про конкурс гри на пастуших інструментах ім. Казиміра Ушинського. Також цікавим є інтерв’ю про дизайнерку з Карпат, яка створює логотипи для європейських компаній.
Міні-формати для інтерв’ю
Сайт Глибока.Інфо з початку місяця і до 16 грудня опублікував 27 новин. Більшість з них про соціалку, суспільство, паркет від держустанов. На сайті присутня реклама з належним маркуванням.
“Ігор Димчук: мета єдина – працювати на користь державі і її людей” – текст з начальником Глибоцького відділу Чернівецької окружної прокуратури, який розповів про свою біографію, цінність якої у такому вигляді не дуже зрозуміла. Читаючи інші публікації можна зрозуміти, що це повноцінні тексти мініформату. Так журналіст Василь Гейніш готує невеличкі публікації про певних фахівців.
З важливої офіційної інформації від МОЗ для громади можна почитати про “Лікування за кордоном для постраждалих від війни: перелік травм і алгоритм звернення”. Також видання писало про безоплатну комплексну стоматологічну допомогу для військових і ветеранів. У матеріалі “Воїни ЗСУ не залишаються поза увагою” розповідали про волонтерів, які з початку війни допомагають військовим. Зокрема за три роки вони виготовили 5838 тушонок, 128 відер по 5 кілограмів голубців, 270 штук начинок та 1042 рази випікалися в печі різні смаколики.
Огляд кількох гіперлокальних медіа Чернівецької області наразі свідчить про дотримання
журналістських стандартів, за невеликими виключеннями, відсутність немаркованої реклами та мінімум джинси. Найбільше авторських матеріалів публікували на сайті “Медіа Карпати”, який частково зберігає газетну стилістику радянського часу та залишається близьким і зрозумілим своїм багаторічним читачам. Водночас важко сказати, наскільки доречним для рідних загиблого Павла Бойчука є заголовок “Під сніговою периною спочине навіки Герой…”.. Подібні літературні заголовки зустрічаються й на сайті “Північно-бессарабського інформаційного порталу”: “На сокирянську землю навіки повертається полеглий захисник України, наш земляк Вадим Шевчук”. На кожному з інформаційних сайтів є присутні офіційні повідомлення. Цінність таких новин могла б бути більшою за умови якісного допрацювання тексту. У багатьох випадках офіційну інформацію можна доповнити коментарями місцевих чиновників, мешканців громад. Втім для цієї роботи та іншого вдосконалення дизайну, рівня інтерв’ю, аналітики, репортажів тощо, потрібні фахівці. Наразі у редакціях гіперлокальних сайтах працює переважно одна-дві людини. Деякі з них поєднують це з іншою роботою через низький рівень заробітку. Сподіваємося, що наступного року редакціям вдасться отримати грантову підтримку, інакше розвивати видання буде складно.
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.
Читайте більше на CvNews.
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: CvNews