У Золочівському районі створили першу охоронну зону для захисту рідкісних птахів

28.03.2025 10:43   Опубліковано : Іванна Капустянська
Джерело: LvNews

У Золочівському районі Львівської області створили охоронну зону для збереження та захисту рідкісних птахів. Там виявили чорних лелек, які перебувають у Червоній книзі України.

Про це повідомили у пресслужбі Львівської ОВА.

Торік на території Бродівського лісництва місцеві жителі виявили гніздо чорного лелеки. Воно було розташоване на віковому дубі заввишки 16 метрів. За інформацією науковців НПП "Північне Поділля", станом на червень 2024 року в цьому гнізді перебували двоє молодих птахів. Окрім цього зафіксували чорного лелеку в заплаві річки Покрова в місці її впадіння у Стир.

Так у лісівників з Бродівщини виникла ініціатива створення там охоронної зони. Відповідне клопотання вони надіслали в департамент. Після того як посадовці підготували документи, Максим Козицький підписав розпорядження про створення охоронної зони та затвердив її паспорт, яким встановлена допустима та недопустима діяльність на цій території для забезпечення оптимальних умов проживання птахів.

"Оскільки лелека чорний лякливий, гніздиться в глухому лісі й не любить шуму — навколо його гнізда в радіусі 100 м створюється ділянка суворої охорони, де заборонена будь-яка лісогосподарська діяльність та перебування протягом всього року. Також  заборонена будь-яка лісогосподарська діяльність в радіусі 500 м від гнізда у період з середини березня до 1 серпня в зоні сезонної охорони в період гніздування птаха. В межах зони також заборонено змінювати гідрологічний режим", — йдеться у повідомленні.

Лелека чорний – рідкісний вид птахів, що охороняється на міжнародному та національному рівнях. Зокрема, Конвенцією з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори, Боннською та Бернською конвенціями, Угодою про збереження афро-європейських мігруючих водно-болотних птахів та Червоною книгою України. В Україні птах гніздиться на Поліссі, Малому Поліссі, в Карпатському регіоні, подекуди на півночі Лісостепу. Цих птахів є дуже мало в Україні.

"Нерідко є випадки, коли птахи залишають кладки внаслідок проведення поблизу лісогосподарських робіт. Під час рубок навіть у позашлюбний сезон у кращому випадку залишається тільки дерево з гніздом, а ліс довкола вирубують, зрозуміло, що птах тоді покине гніздо. Однією з найбільших проблем сьогодні є нестача старовікових дерев у лісах, на якому лелека може облаштувати свої гнізда. Більшість дерев просто не можуть втримати велике потужне гніздо з масивною конструкцією. Такі гнізда можуть буди зведені лише на потужних старовікових деревах", — пояснює начальник управління охорони природних ресурсів Андрій Сенюк.

Охоронні зони створюють для збереження об’єктів Червоної книги України,  рідкісних видів, найстаріших або визначних старовікових дерев, гнізд червонокнижних птахів та унікальних екосистем.


Читайте більше на LvNews.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: LvNews