Будували за часів Румунії та Австро-Угорщини — історія трьох храмів у Чернівцях

18.02.2025 10:43   Опубліковано : Іванна Капустянська
Джерело: CvNews

Святодухівська, Миколаївська та Петропавлівська церкви в Чернівцях мають понад сторічну історію. Їх будували у різні часи австро-угорського та румунського періодів коштом Буковинського релігійного фонду. Останні кілька десятків років цими храмами користувалась Українська православна церква. Зокрема, Кафедральний собор вони реставрували.

На тлі голосування за перехід з УПЦ МП до ПЦУ Суспільне розповідає історію цих храмів з праць доктора історичних наук Михайла Чучка.

Кафедральна церква Святого Духа на вулиці Головній

null

Будівництво храму почали у 1844 році, коли Буковина була у складі Австро-Угорської імперії. До цього у Чернівцях не було кам'яних православних храмів.

У цей час Чернівецько-Буковинська єпархія була у складі Карловацького патріархату. Очільником єпархії у цей час був Євгеній Гакман, який був першим владикою-українцем. Пізніше Гакман став першим митрополитом Буковини і Далмації.
Будівництво кафедральної церкви розпочали коштом Буковинського православного релігійного фонду. Фонд був організацією, яка виділяла гроші на будівництво храмів та підтримку духовенства.

Загалом зведення Святодухівського храму тривало 20 років. Храм збудували у стилі "пізнього" класицизму. Для створення розписів єпископ Євгеній Гакман запросив малярів з Віденської академії мистецтв. Там також замовили й іконостас та єпископське крісло. Розпис собору робили в академічному стилі. Над реконструкцією фасаду працював архітектор Резиденції митрополитів Йозеф Главка.

Після радянської окупації Буковини храм зачинили. Певний час будівлю використовували як склад. У 1963 році виконком обласної ради повернув колишній собор на баланс управління культури, щоб там облаштували приміщення під виставкову залу. З 1976 року будівля собору стала виставковою залою товарів народного вжитку і картинною галереєю.

У цей час було втрачено іконостас. Із крипти храму вилучили домовину з тілом першого митрополита Буковини й Далмації Євгенія Гакмана, якого таємно перепоховали у невідомому місці.

Будівлю храму повернули православній громаді у 1989 році. Розписи храму відновлювали у 1995-1996 роках художники з Санкт-Петербурга.

У 2006 році на території храму Віктор Янукович відкрив п'ятиметровий пам'ятник Євгенію Гакману. Як писав "Молодий буковинець", пам'ятник встановили на пожертви Януковича та його місцевих соратників.

Миколаївська церква на вулиці Руській

null

У 1927 році почали підготовку до побудови нової мурованої церкви Святого Миколая. У цей час Буковина була у складі Румунської держави, а Буковинську митрополію приєднали до Румунської православної церкви. Будівництво Миколаївської церкви ініціював владика Нектарій.

Спочатку церкву мали звести у стилі ар-деко, але через брак грошей у Буковинському православному релігійному фонді роботи припинили. Їх відновили за десять років. За бажанням нового митрополита Вісаріона до проєкту внесли зміни — храм отримав риси "неорумунського" стилю із крученими бічними куполами, як у церквах у містах Куртя-де-Арджеш, Бєльцах та Реуцеле.

Коли територія Північної Буковини увійшла до складу Радянського союзу, представники духовенства Румунської православної церкви, які не виїхали до Румунії, перейшли до Українського екзархату Російської православної церкви.

У Радянському Союзі існувала православна церква, очевидно, Російська православна церква. Відповідно, коли радянська влада запанувала на теренах Чернівецької області, тобто 1939 рік, а потім остаточне її утвердження після Другої світової війни. Тоді православні церкви були підпорядковані Московському патріархату і українському екзархату — це така структура в структурі, тобто підлегла структура, але з певними мінімальними автономними правами. Так існувало до початку 90-х років, коли багато українських православних церков почали говорити про потребу автокефалії, — в інтерв'ю Суспільному розповів релігієзнавець Олександр Бродецький.

Під час радянської окупації Миколаївський храм не закрили, до 1989 року церква була кафедральним собором Буковинської єпархії.

Церква Апостолів Петра і Павла на вулиці Сторожинецькій

null

Храм на вулиці Сторожинецькій також споруджено у неорумунському стилі. Ініціатором будівництва став священник Корвін, який служив у невеликій дерев’яній каплиці. Споруджений мурований храм освятив у 1938 році митрополит Вісаріон. На пам'ятній таблиці над дверима йдеться, що церкву збудували "на кошти Митрополії Буковини".

null

 


Читайте більше на CvNews.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: CvNews